Debbie Bliss Favourite Things Baby Blanket PDF
By Debbie Bliss
Downloadable PDF, English
Sale
Digital Download
$5.00
Downloadable PDF, English
Specifications
| Brand: | Debbie Bliss |
| Yarn Weight: | Sport |
| Designer: | Debbie Bliss |
| Craft: | Knitting |
| Format: | Downloadable PDF |
| Languages: | English |
| Number of Patterns: | 1 |
| Pages: | 4 |
| Skill Level: | Advanced |
| Finished Size: | Size: 66cm (26in) square |
| Techniques and Construction: | Lace, Worked Flat |
| Needles Required: | 4.00mm (US 6) Circular & Double Point Needles |
| Featured Products: | Debbie Bliss Baby Cashmerino |
What you'll need
| Size: | 66cm (26in) square |
|---|---|
Debbie Bliss Baby Cashmerino
Ecru (101)
|
5 |
Product Description
Crafted from the beloved Debbie Bliss Baby Cashmerino, the cherished Favorite Things Baby Blanket evolves into an heirloom piece. Featuring a delicate lace pattern intricately worked from the center outward, and this blanket exudes heirloom quality while being spill-resistant—a worry-free solution for parents. Baby Cashmerino's machine-washable nature adds convenience. Its irresistibly soft texture ensures it becomes the baby's ultimate favorite. Lace patterns are written only.
Download the PDF pattern for favorite Things Baby Blanket - Knitting Pattern for Babies in Debbie Bliss Baby Cashmerino & start knitting today!
Download the PDF pattern for favorite Things Baby Blanket - Knitting Pattern for Babies in Debbie Bliss Baby Cashmerino & start knitting today!
Debbie Bliss Favourite Things Baby Blanket PDF
$5.00