5 Stars
I have just begun knitting the Sinatra cardigan from Berroco. I like the feel and the look of this yarn and pattern.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 70% Cotton 30% Polyester |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 140yds (128m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (3.75mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Gaia by Berroco is a yarn you can feel good about using! This yarn is made with 100% recycled materials from which you can give these fibers a second chance rather than them going into a landfill or the ocean! Gaia is a versatile DK-weight yarn perfect for summer-wear like tanks, tees, and shawls!
Tell us what you think about it.
I have just begun knitting the Sinatra cardigan from Berroco. I like the feel and the look of this yarn and pattern.