Berroco Gianna
By Berroco
46% Merino Wool 26% Cotton 14% Baby Alpaca 14% Silk, 296yds (271m)/100g (3.53oz), Worsted
Sale
$28.00
46% Merino Wool 26% Cotton 14% Baby Alpaca 14% Silk, 296yds (271m)/100g (3.53oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 46% Merino Wool 26% Cotton 14% Baby Alpaca 14% Silk |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 296yds (271m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches, 28 rows to 4" |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Introducing Gianna, a velvety soft blend of Merino wool, cotton, baby alpaca, and silk with long self-striping color transitions. Soft, bouncy, and endlessly fun, Gianna is the perfect choice for creating warm, comfortable, and colorful projects that will have you eager to work ‘just one more row’ to see how the colors unfold.
Kelp (9109B)
$28.00