Berroco Gimlet
By Berroco
42% Cotton 38% Alpaca 10% Wool, 95yds (87m)/50g (1.76oz), Bulky
Sale
42% Cotton 38% Alpaca 10% Wool, 95yds (87m)/50g (1.76oz), Bulky
Specifications
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 42% Cotton 38% Alpaca 10% Wool |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 95yds (87m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) |
| Tension: | 15 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Sophisticated glam plus a soft halo make Gimlet an easy choice for elegant sweaters and accessories that need to be cozy and warm. Thanks to its blown-fiber construction, this bulky-weight yarn has a feather-light feel and will work up quickly into finished projects with a silvery, understated sparkle.
Ratings & Reviews
Gin & Tonic (10706)
$13.00