4 Stars
Exactly as advertised quick delivery
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 80% Cotton 18% Polyester 2% Other |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 137yds (125m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Dazzling and shimmery Lumi by Berroco lives up to its name! This yarn adds a touch of glam and pizzazz to any summertime garment. Lumi is a great choice for shawls, summer cowls, and tees to elevate your wardrobe this season!
Tell us what you think about it.
Exactly as advertised quick delivery