5 Stars
This yarn is very interesting. I just finished swatching with it. It is light and airy like mohair but it doesn’t shed so much. I’ll be making a cardigan for my niece and I’m excited to use it for that.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 37% Baby Alpaca 35% Nylon 26% Merino Wool 2% Other |
| Yarn Weight: | Heavy Worsted |
| Length: | 191yds (175m) |
| Recommended Needles: | US 9 (5.5mm) |
| Tension: | 16 stitches, 24 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | I (5.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Berroco Mochi is a lofty blend of alpaca, nylon, and Merino wool that is perfect for creating lightweight sweaters and accessories. This chainette yarn has a beautiful speckle effect that adds depth and texture to your knit and crochet projects. Mochi has a soft halo and works up at a heavy worsted gauge, making it a great choice for quick and cozy projects!
Tell us what you think about it.
This yarn is very interesting. I just finished swatching with it. It is light and airy like mohair but it doesn’t shed so much. I’ll be making a cardigan for my niece and I’m excited to use it for that.
Based on my swatch that I wet blocked, I know I am going to like this yarn. I was at first concerned that the yarn looked too thin to use the recommended needle size, US9, but after blocking the yarn blooms and creates a beautiful and lightweight fabric. I've never been disappointed with a Berroco yarn.