5 Stars
I gave this as a knitting guild gift because I like it so much.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 60% Cotton 40% Rayon |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 209yds (191m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 20-16 stitches, 26-19 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Made in a palette of sophisticated neutrals and cheerful brights, Berroco Modern Cotton is a blend of pima cotton and modal rayon, beautifully twisted to showcase stitch patterns and a soft hand. Modern Cotton is a worsted weight yarn with a very slight shimmer and it's machine-washable.
Tell us what you think about it.
I gave this as a knitting guild gift because I like it so much.
Rich colors, good drape. The only thing I didn't like was that it was very loosely spun so could split easily. But over all will buy again.
Berroco Modern Cotton has a lovely sheen just perfect for making special gifts- I recently completed a onesie and right now I am working on a cardigan for a toddler.
Yarn splits easily. I am returning all but the one skein I tried
I bought the yarn for knitting chemo hats. It is very soft and knits up nicely.
Easy transaction and quick shipping. Modern cotton is a great yarn that washes and wears well and the colors available really have a wide application.
See previous comment
Please look at my first comment. Yarn quality is great, but the skein entanglement is a consistent flaw that needs to be fixed in factory.
Yarn quality of finished crop tops is excellent BUT..... 1. After unraveling 1/3 skein, yarn emerges totally entangled, skein after skein. It takes hours to detangle. 2. This consistent entanglement leads me to ask what is going on at factory that this issue is not addressed. I plan to use all four skeins, as the results are very nice. But I will look for another cotton modal blend thereafter.
Beautiful texture works up beautifully.