3 Stars
I loved the feel of this yarn; however, I returned it because the color was not what I expected when I saw it online. Too bad that the colors were not more vibrant.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 62% Cotton 38% Cellulose |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 375yds (343m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 23-24 stitches, 32-36 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Tell us what you think about it.
I loved the feel of this yarn; however, I returned it because the color was not what I expected when I saw it online. Too bad that the colors were not more vibrant.
I purchased the yarn thinking is had a green tinge as shown in the photograph, but it is mottled grey. It is lovely yarn, well made, and I am enjoying knitting with it.
Tillie creats a beautiful soft knitted fabric.