4 Stars
I swatched for the Weekender Vest from Purl Soho. It blocked well and seems to be soft against the skin.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 50% Alpaca 50% Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 145yds (133m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 23 stitches, 32 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (3.75mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Ultra Alpaca Light is a popular member of our best-selling Ultra Alpaca family. Many favorite shades including the popular mélange heathers are now available in a finer gauge for knitters who prefer lacier and lighter weight knitting projects..
Tell us what you think about it.
I swatched for the Weekender Vest from Purl Soho. It blocked well and seems to be soft against the skin.
For years the Berroco Ultra Alpaca Light, Worsted and Chunky has been my go-to Alpaca yarn. This Alpaca Yarn is offered in many beautiful colors of excellent quality that lasts a lifetime. The tunics I knitted 25 years ago still look new after several washings with Eucalan. I highly recommend this whole line of Alpaca yarns.
Ultra Alpaca light was wonderful to knit with and the color was true to the picture online. I was very pleased with the hat I knit for a friend.
5 Stars
5 Stars
I love this yarn. There are lots of colors to choose from and it's easy to knit with. The feel is soft a abit squishy and I can wear it next to my skin without it being scratchy.and isn't too warm..
4 Stars
5 Stars
See above. It was the same yarn, just a different color.
I loved the texture of this yarn and all the available colors. It was very strong given its weight.