5 Stars
This is the 3rd time I have ordered this yarn. It is wonderful to knit with and so soft to wear. Colors are beautiful too.
By Blue Sky Fibers
| Brand: | Blue Sky Fibers |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 150yds (137m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) - US 9 (5.5mm) |
| Tension: | 20 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) - I (5.50mm) |
| Care Instructions: | Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Wrap yourself in a cloud of comfort with Blue Sky Fibers Worsted Cotton yarn. This beautifully dyed, 100% organic cotton yarn from our friends at Blue Sky Fibers is amazingly soft. The color palette is simply exquisite. This is by far one of the nicest cotton yarns you will ever have the pleasure to work with.
Note: Color #80 Bone is a naturally grown color with no dyes.
Tell us what you think about it.
This is the 3rd time I have ordered this yarn. It is wonderful to knit with and so soft to wear. Colors are beautiful too.
The yarn was soft and consistent in color.
I love that it's organic and thicker than worsted. Very soft and does not split.
I love that it's organic and super soft and thicker than worsted.
I love that the yarn is thicker than worsted, and it's very soft and nice to work with. Does not split at all.
I love that it's organic and thicker than worsted. Super soft and does not split.
Love the quality of this yarn.
Beautiful color, very soft luxurious cotton. I am knitting the Porch Blanket and it is gorgeous…….just hope it isn’t going to shed or pill after it is washed! I hzz as be noticed a little pilling and shedding as I am knitting
Lovely to work with. This is a heavier worsted weight and I made a blanket, which is gorgeous. Don't know as I'd use it for a sweater. The colors are beauiful!
It is the softest yarn. I’m making the 7 Sisters Top with it. Liked it so much I’m making another. I’m teaching a class and now 3 of my students are using it. It’s great to work with.