5 Stars
Great even stitching and nice fabric
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 50% Cotton 50% Merino Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 262yds (240m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 20-22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash (65°F to 85°F/30°C), Tumble Dry, Normal |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Turkey |
Cascade Anchor Bay is a soft blend of cotton and Superwash Merino wool that's machine-washable! This DK weight yarn comes in a range of solid colors from neutrals to pastels to brights. This is a great yarn for warmer-weather wear—and its cable-plied construction gives it strength and roundness that will give you good stitch definition.
Please note: This yarn is now being produced in Turkey. Current stock is a blend of new and old production versions and may vary between colors.
Tell us what you think about it.
Great even stitching and nice fabric
Works up beautifully and has great stitch definition
I love this 50% cotton 50% wool yarn. It feels great in my hands and the drape is lovely!
This is a good choice for a child’s sweater.
This yarn’s description was not as clearly labeled as “super wash” to get my attention. I typically avoid “super wash” yarns. After receiving my purchase, I decided to keep the yarn and use in the intended sweater pattern which was a mistake on my part. It grew exponentially. 😫
5 Stars
Color was deep and true. Yarn is soft and nice to work with for a summer top.
I’ve knitted with this yarn before and like the softness and machine wash ability. However, the skeins I received from WEBS had an odd, musty odor to them. I’m still knitting with it but hope that the odor will come out with the first wash.
I knit a baby blanket with this yarn. It is easy to work with and the complete piece is beautiful.
A favorite yarn the I use often