4 Stars
4 Stars
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 75% Merino Wool 25% Nylon |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 292yds (267m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) - US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 24 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) - F (3.75mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | India |
Heritage 6 from Cascade Yarns is a sport-weight version of their fan fave Heritage Sock! This yarn comes in tons of colors to keep your project bright and colorful. Heritage 6 is great for all your project from colorwork sweaters to color-block socks!
Tell us what you think about it.
4 Stars
This yarn is my favorite for mens socks. It is pliable and sturdy. It might be a little too thick for a pair of elegant women's socks, but it could be fine for warm and wooly socks for women. I knitted three pairs with US-3 needles, and I was pleased at how quickly I was able to finish them, compared to how long it takes with fingering yarn on US-1.
I bought different colors. One color had several knots and spliced spots. Not happy with that. Other colors had one spliced spot and another none. I bought the skeins on sale so I'm not too upset.
5 Stars
I purchased the burnished gold color to make a dress for a toddler. The color is stunning, a light gold with a strong green undertone. This yarn is soft, sturdy and has a light haze. I wish it came in more colors.
I bought this yarn for a specific knitting pattern that used both Cascade Heritage 6 in Highlighter Pink and a different contrast yarn. When they say “highlighter,” they’re not kidding - it is SO bright that on its own it almost hurts the eyes. As a contrast color, though, it’s gorgeous! The actual yarn is nicely smooth with just a slight amount of fuzzy halo, and very, very soft. Bonus - it’s not at all splitty. The squish factor is pretty great. I used probably 2/3 of one ball of Heritage 6...
Soft, great definition.
Soft yarn, great definition.
Made a Taylor Swift Eras sweater for a family member. It was a great hit! Pleasant to work with. Nice twist and stitch definition.
Beautiful and soft yarn. Love the socks I made with this yarn.