Best yarn for socks
I love this yarn, I bought few different colors to make socks
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 75% Merino Wool 25% Nylon |
| Yarn Weight: | Fingering |
| Length: | 437yds (400m) |
| Recommended Needles: | US 1 (2.25mm) - US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 28 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | B (2.25mm) - D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | China |
Cascade Yarns Heritage Sock is a lovely fingering weight yarn that comes in a beautiful palette of solid colors perfect for nearly any lightweight project. The sturdy blend of 75% superwash Merino and 25% nylon means your socks, shawls, and sweaters will last, be easy to care for, and also be soft!
Note: You will need approximately 400 yards for a basic pair of socks for an average women's size.
I love this yarn, I bought few different colors to make socks
Gorgeous Yarn love it
Colors depicted on website are very far off from actual. I wanted a soft pink orange like melon colored yarn and got dayglo orange. Might come in handy if I ever go hunting, haha. I also ordered some amber colored mohair and gor bright dayglo orange mohair. Where do they find these colors?
I've been using Cascade Heritage for almost everything I knit for several years now. The yarn is durable, doesn't pill too badly, and is soft to wear and easy on my hands while I knit. It's an excellent value yarn, and when there are the occasional sale, I stock up.
I love this yarn, and I love Webs. The yarn is very smooth and smooshy feeling. I am slowly doing my very first sock yarn sock on size 1 needles. The yarn is fairly resistant to splitting even on my metal tip needles. I love the yarn, great value! Color is true to image. Love Webs. Fastest delivery of any yarn company I know!
I really have enjoyed knitting with this yarn. Look forward to using it again for another project.
5 Stars
4 Stars
Cascade Yarns Heritage is my favorite go to yarn. The texture, quality, and stitch definition make all my projects a dream.
This yarn is incredibly soft. The high twist gives beautiful stitch definition. It is affordable and can be incorporated into a multitude of garments.