Excellent quality yarn
I use Ultra Pima Fine to knit and donate Knitted Knockers to a local cancer treatment center. This yarn makes them come out beautiful & that adds a little bit of comfort to the patients.
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 137yds (125m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) - US 4 (3.5mm) |
| Tension: | 24-26 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | E (3.50mm) - F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Cascade Yarns Ultra Pima Fine is the little sister to Ultra Pima—a knitting and crochet favorite! Ultra Pima Fine is a great yarn to work with and to wear in the warmer months. It's supremely soft and machine-washable, so it’s perfect for gifts for babies and children too!
Available online only.
I use Ultra Pima Fine to knit and donate Knitted Knockers to a local cancer treatment center. This yarn makes them come out beautiful & that adds a little bit of comfort to the patients.
Ultrasoft pima yarn is so luxurious next to the skin and very easy to knit. It provides a silky sheen to the finished product.
Best 100% cotton yarn
5 Stars
This yarn is easy to work with. It doesn’t split easily and is very soft . There is a nice variety of color choices. I like using it.
This yarn is working up extremely pretty. Feels wonderful.
I but this yarn for my knitters who knit and crochet breast prosthetics for mastectomy patients ( Knitted Knockers) They really like working with this yarn and make beautiful creations and combinations using their expertise The recipients love the look and feel of the yarn as well. I but this yarn often ( as you can tell) We onlly used yarns that are approved by Knitted Knockers so I cant recieve test products.This yarn is approved.
although I haven't used the yarn yet, I love the feel of it, and the 2 colors I bought are beautiful and vibrant I plan to use them to crochet washcloths, and am really looking forward to starting that project
I give the yard to my knitters who created breast prosthetics for mastectomy patients. They love the yarn and the quality.
Knits up well without splitting. Colors are very nice and vibrant.