Wonderful spring!
I have used this yarn to make baby blankets and I love knitting with it. So beautifully soft and springy when knit. It seems to hold up well to use and washing as well. Absolutely one of my favorite yarns!
By Debbie Bliss
| Brand: | Debbie Bliss |
| Blend: | 55% Merino Wool 33% Acrylic 12% Cashmere |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 137yds (125m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 25 stitches, 34 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
This soft blend from Debbie Bliss Baby Cashmerino is perfect for baby and children's items or anything where you want blissfully soft fabric against the skin. Baby Cashmerino is machine-washable, so no need to fear knitting something for the new baby! From sweaters to hats to blankets, the possibilities are endless, and color selection is fantastic.
Tell us what you think about it.
I have used this yarn to make baby blankets and I love knitting with it. So beautifully soft and springy when knit. It seems to hold up well to use and washing as well. Absolutely one of my favorite yarns!
5 Stars
Lovely soft yarn. Knits up very well, but yarn is finer than double knitting and knitted on 3.00mm and 3.25mm kneedles.
Lovely color, easy to work with and very soft. Perfect for baby!
Love this yarn. Easy to work with. Sweaters hold their shape.
5 Stars
5 Stars
My absolute favorite yarn, so soft and easy to knit with. The colors are gorgeous.
5 Stars
I love Cashmerino!