Debbie Bliss Delphine Jacket PDF
By Debbie Bliss
Downloadable PDF, English
Sale
Digital Download
$5.00
Downloadable PDF, English
Specifications
| Brand: | Debbie Bliss |
| Yarn Weight: | Fingering, Lace | 2 Ply |
| Craft: | Knitting |
| Format: | Downloadable PDF |
| Languages: | English |
| Number of Patterns: | 1 |
| Pages: | 7 |
| Skill Level: | Intermediate |
| Finished Size: | To Fit Bust: 82cm to 107cm |
| Techniques and Construction: | Buttonhole, Buttons, Seamed, Worked Flat |
| Needles Required: | 3.25mm (US 3), 3.75mm (US 5) & 4.00mm (US 6) Single Point Needles |
| Pattern Code: | DB253 |
| Featured Products: | Debbie Bliss Fine Donegal 50g Debbie Bliss Angel Debbie Bliss Fine Donegal |
What you'll need
| To Fit Bust: | 82cm | 86cm | 92cm | 97cm | 102cm | 107cm |
|---|---|---|---|---|---|---|
Debbie Bliss Fine Donegal
Blackberry (12)
|
3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
Debbie Bliss Angel
Claret (43)
|
5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 |
Product Description
It's wrong to have favorites, right? Ssssh don't tell anyone but this is our favorite pattern in Debbie Bliss' Dior collection, inspired by Christian Dior's 1947 New Look designs. Knit in Debbie Bliss Fine Donegal with a strand of Debbie Bliss Angel, Delphine combines the joy of tweed neps and silk mohair with a nipped in at the waist shaping with elegant peplum. It's sophisticated and feminine, and we just LOVE it!
Download the PDF pattern for Delphine Jacket - Jacket Knitting Pattern For Women in Debbie Bliss Fine Donegal & Angel & start knitting today!
Download the PDF pattern for Delphine Jacket - Jacket Knitting Pattern For Women in Debbie Bliss Fine Donegal & Angel & start knitting today!
Debbie Bliss Delphine Jacket PDF
$5.00