5 Stars
I am a wool person, but I do love this yarn (half cotton, half viscose); it is crisp and soft at the same time, great stitch definition, drapes beautifully, with a bit of shine. I'm making a second project with it.
By Debbie Bliss
| Brand: | Debbie Bliss |
| Blend: | 50% Cotton 50% Viscose |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 219yds (200m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Debbie Bliss Piper is a lovely DK weight yarn with a delightful crepe texture, wonderful drape, and slight sheen. It blends cotton and viscose into a yarn that creates a silky soft fabric and has a crisp stitch definition perfect for everything from stockinette stitch or single crochet to cables and texture patterns.
Embracing a modern aesthetic, Piper's fresh color palette is ideal for making garments and accessories suitable for every season. Warm weather projects will look fabulous and feel even better worked in Piper!
Tell us what you think about it.
I am a wool person, but I do love this yarn (half cotton, half viscose); it is crisp and soft at the same time, great stitch definition, drapes beautifully, with a bit of shine. I'm making a second project with it.
5 Stars
Love the feel, and it knits up well.
A little splitter but knits up beautifully.
Worked well for the blanket my grandaughter wanted. I prefer a smaller size yarn and this was a good fit.
5 Stars
The product is great in quality
Love the fill and color of the yarn