DB super chunky
Great color; soft and easy to work with. Have purchased this yarn in several colors.
By Debbie Bliss
| Brand: | Debbie Bliss |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Super Bulky |
| Length: | 87yds (80m) |
| Recommended Needles: | US 13 (9mm) |
| Tension: | 11 stitches, 15 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | M (9.00mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Iron, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Debbie Bliss Super Chunky Merino is an easy choice to bring into your stash. This yarn is soft and squishy and comes in so many colors, it's sure to be a fast favorite! Super Chunky Merino is great for colorwork pullovers, cabled hats, or stripey scarves and it's machine-washable too.
Tell us what you think about it.
Great color; soft and easy to work with. Have purchased this yarn in several colors.
Nice colors. Easy to use and works up very quickly. Great for making heavy winter scarves.
Perfect for a nice warm lapghan. Quick and easy to work with. Great color.
I use this yard as a substitute for a Debbie Bliss cable jacket pattern, which called for cashmerino super chunky . That yarn is no longer available, but this super chunky Marino worked nicely with pattern. Same weight same amount of yard.