Ella Rae Eco Organic Cotton
By Ella Rae
100% Cotton, 273yds (250m)/100g (3.53oz), Sport
Sale
$8.37
$13.95
40% OFF
Save
$5.58
100% Cotton, 273yds (250m)/100g (3.53oz), Sport
Specifications
| Brand: | Ella Rae |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 273yds (250m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) - US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 26 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) - F (3.75mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Bulgaria |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Eco Organic Cotton from Ella Rae is a great choice for warm-weather knit and crochet projects. Because of its smooth and cuddly texture, you’ll want to use it for pullovers, blankets, and all your baby items. Ideal for those with sensitive skin, Eco Organic Cotton creates light breathable fabrics that you'll love wearing and sharing!
Ratings & Reviews
Magnolia (4)
$13.95
$8.37