5 Stars
5 Stars
By HiKoo
| Brand: | HiKoo |
| Blend: | 55% Cotton 21% Nylon 16% Bamboo 8% Silk |
| Yarn Weight: | Fingering |
| Length: | 220yds (201m) |
| Recommended Needles: | US 1 (2.25mm) - US 4 (3.5mm) |
| Tension: | 26-32 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | B (2.25mm) - E (3.50mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Taiwan |
Finally, a wool-free sock yarn! Knitters and the lucky people they knit for have long clamored for a wool-free sock yarn, something that wouldn’t irritate or overheat. Meet HiKoo CoBaSi—a cotton, bamboo and silk blend that also has a generous amount of elastic nylon. It comes in a wide range of colors, making it a perfect candidate for warm weather color work. Soft and machine-washable, this will also be a go-to for hardy baby garments.
Note: You will need approximately 400 yards for a basic pair of socks for an average women's size.
If you love the versatile fiber blend of HiKoo CoBaSi, take a look at HiKoo CoBaSi DK for any projects calling for a DK weight yarn.
Available online only.
Tell us what you think about it.
5 Stars
I love this blended yarn. It’s a pleasure to knit with. I made a toddler dress with it and the light weight of the finished product is perfect.
The yarn is so wonderful to work
Glorious yarn, perfect for knitting sweaters for a picky toddler. I wish it came in more colors. I am currently using it to make the “Esther “ sweater by petite knit for a baby. It has a slight nubbly texture and a light sheen. Very soft, but with lovely stitch definition.
daughter in Nashville, Tn likes this yarn for her socks. Claims it washesa nd dris in dry well. personally i likse mostly wool in my socks in Minnesota. so i buy it for her socks.
This is by far my favorite yarn for making baby sweaters. I used it to make the Petiteknit “Storm” sweater, and it was such a masterpiece that I immediately ordered more in another color to make the next size up for a growing toddler. It is very soft and the colors are clear, but it also has excellent stitch definition and a glorious sheen. It is not, however, easy to frog or to reuse the yarn, so make sure you know exactly what you are doing and watch carefully. I don’t think I would recommend...
4 Stars
Pretty yarn. Knits up great and really makes the pattern "pop." It's a nice yarn to touch and easy to work on the needles. The Raffi color isn't as saturated/dark as the photo shows, but the other colors are fairly close to what's shown. Lastly, be mindful when winding your hank into a yarn cake or ball. Until it's in a ball or cake, it really wants to tangle on itself and will give you hours of questioning if it's worth the mess and wondering if you're sane for going through the trouble for a...
4 Stars
Soft, sturdy and also pretty.