Juniper Moon Farm Cirrus
By Juniper Moon Farm
100% Cotton, 328yds (300m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Sale
100% Cotton, 328yds (300m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Juniper Moon Farm |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 328yds (300m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 21 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (3.75mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Tumble Dry, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Pillow-soft and a thinner version of the classic Cumulus, Juniper Moon Farm's Cirrus is sure to please! This yarn can be used with Cirrus Rainbow as a contrast or stand all on its own! Tees, shawls, and baby blankets will all be a hit when you use Cirrus!
Ratings & Reviews
Procelain (1)
$23.95