King Cole Cottonsoft DK
By King Cole
100% Cotton, 230yds (210m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Sale
100% Cotton, 230yds (210m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | King Cole |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 230yds (210m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 28 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean Any Solvent |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Super soft, King Cole Cottonsoft DK is 100% cotton. It's ideal for baby knits, and comes in range of delicious pastels, neutrals and muted berries, with staple basics black, French navy and wine. Cottonsoft DK knits up to any DK weight pattern, so you can convert your winter DK favorites into summery cotton knits! This is a 100% natural fibre product, and may shed a little before its initial wash.
Blush (3363)
$9.63