Laines Du Nord Poema Nuance
By Laines Du Nord
100% Merino Wool, 654yds (598m)/150g (5.29oz), DK | Light Worsted
Sale
$39.95
100% Merino Wool, 654yds (598m)/150g (5.29oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Laines Du Nord |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 654yds (598m) |
| Recommended Needles: | US 4 (3.5mm) - US 6 (4mm) |
| Tension: | 19 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) - F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 150g (5.29oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Poema Nuance by Laines du Nord is a vibrant thick/thin worsted weight yarn. This yarn makes beautiful scarves, shawls, and artsy sweaters! Poema Nuance has great yardage to boot at 654 yards per ball there are less ends to weave in!
Blue, Green, Purple, Pink (311)
$39.95