5 Stars
Gorgeous color. Great yardage. I bought it in A deep red variegated and a rich purple variegated.
By Lana Grossa
| Brand: | Lana Grossa |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 330yds (302m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 20 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Lana Grossa Colorissimo is a single-ply Merino wool yarn that features stunning self-striping shades. With colorways ranging from lively and bright to subtle and subdued, you are sure to find one that is perfect for your next project! This DK weight yarn comes in a cake with a generous 330 yards, making it a great choice for large projects like shawls and sweaters. Choose Colorissimo and let the yarn do the work of changing colors for you!
Tell us what you think about it.
Gorgeous color. Great yardage. I bought it in A deep red variegated and a rich purple variegated.