Lana Grossa Mohair Moda
By Lana Grossa
70% Mohair 20% Virgin Wool 10% Polyamide, 153yds (140m)/59g (2.08oz), Lace | 2 Ply
Sale
70% Mohair 20% Virgin Wool 10% Polyamide, 153yds (140m)/59g (2.08oz), Lace | 2 Ply
Specifications
| Brand: | Lana Grossa |
| Blend: | 70% Mohair 20% Virgin Wool 10% Polyamide |
| Yarn Weight: | Lace | 2 Ply |
| Length: | 153yds (140m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) - US 10.75 (7mm) |
| Tension: | 15 stitches, 20 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) - K (7.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Iron, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 59g (2.08oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Lana Grossa’s Mohair Moda has the colors you dream of! This yarn’s palette is saturated and vibrant. Use Mohair Moda on its own for a light and airy shaw or held together with traditional yarn for a warm and fuzzy sweater!
Yellow (1)
$13.99