Lana Grossa Setapura
By Lana Grossa
100% Silk, 219yds (200m)/50g (1.76oz), Sport
Sale
$9.69
100% Silk, 219yds (200m)/50g (1.76oz), Sport
Specifications
| Brand: | Lana Grossa |
| Blend: | 100% Silk |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 219yds (200m) |
| Recommended Needles: | US 4 (3.5mm) - US 6 (4mm) |
| Tension: | 25 stitches, 32 rows to 4" |
| Care Instructions: | Do Not Iron, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Matte silk yarn with a soft hand.
1
$9.69