Lang Kimberley
By Lang Yarns
70% Cotton 22% Hemp 8% Polyester, 115yds (105m)/50g (1.76oz), Worsted
Sale
$12.00
70% Cotton 22% Hemp 8% Polyester, 115yds (105m)/50g (1.76oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Lang Yarns |
| Blend: | 70% Cotton 22% Hemp 8% Polyester |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 115yds (105m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 19 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Lang Kimberley is a wool-free worsted weight yarn with a hemp chainette structure surrounding a soft cotton core. With its juxtaposition of softness and strength, Kimberley is truly unique and will create lightweight and stay-cool tops, tees, tanks, and wraps. A subtle tweed effect will add texture to your knit and crochet projects and add timeless style while Kimberley's machine-washability will ensure finished projects will also fit into a modern lifestyle.
Ballet Pink (9)
$12.00