Lang Liza
By Lang Yarns
70% Rayon 20% Merino Wool 10% Silk, 180yds (165m)/50g (1.76oz), Sport
Sale
$15.00
70% Rayon 20% Merino Wool 10% Silk, 180yds (165m)/50g (1.76oz), Sport
Specifications
| Brand: | Lang Yarns |
| Blend: | 70% Rayon 20% Merino Wool 10% Silk |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 180yds (165m) |
| Recommended Needles: | US 2.5 (3mm) - US 4 (3.5mm) |
| Tension: | 24 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | C (2.75mm) - E (3.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Lang Liza is a stunning blend of rayon from bamboo, Merino wool, and a touch of silk. Soft and smooth with a shimmery shine, Liza is a yarn perfect for drapey shawls, cardigans, and cowls and its pastel color palette adds a touch of spring to your project too.
Lang Liza
$15.00