Lang Sakura
By Lang Yarns
46% Cotton 46% Acrylic 8% Nylon, 103yds (94m)/50g (1.76oz), Bulky
Sale
46% Cotton 46% Acrylic 8% Nylon, 103yds (94m)/50g (1.76oz), Bulky
Specifications
| Brand: | Lang Yarns |
| Blend: | 46% Cotton 46% Acrylic 8% Nylon |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 103yds (94m) |
| Recommended Needles: | US 10.75 (7mm) - US 11 (8mm) |
| Tension: | 14 stitches, 21 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | K (7.00mm) - L (8.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Sakura by Lang Yarns is a squishy and airy summer yarn. This yarn has a chainette construction and comes in a beautiful range of colors. Sakura would make a beautiful pullover or throw to brighten up any space!
Ratings & Reviews
Soft Yellow (13)
$13.50