Malabrigo Rios Rosalinda's Friends
By Malabrigo
100% Merino Wool, 210yds (192m)/100g (3.53oz), Worsted
Sale
$13.50
$18.00
25% OFF
Save
$4.50
100% Merino Wool, 210yds (192m)/100g (3.53oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Malabrigo |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 210yds (192m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) - US 9 (5.5mm) |
| Tension: | 18-22 stitches to 4" |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Rosalinda’s Friends collection
Friendship and good company always make everything better. This new color collection is set to strengthen your love for Rios and Rosalinda (and our’s!). 8 new colors that will give new significance to each project, whether used alone or in combination with the vast Rios pallete.
Belinda (262)
$18.00
$13.50