5 Stars
All Noro Yarns are beautiful, and Haruito is right up there with the best of them! Lovely colors and a very soft hand. You won't be disappointed.
By Noro
| Brand: | Noro |
| Blend: | 40% Cotton 40% Silk 20% Polyamide |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 410yds (375m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 18 stitches, 20 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Flat, Dry Flat, In the Shade, Hand Wash, Iron, Medium |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 150g (5.29oz) |
| Country of Origin: | Japan |
Noro Haruito is the perfect yarn to jump into warm-weather knitting! 'Haru' is Japanese 'spring', and that's what Haruito was designed to be, a spring version of the favorite Ito! This silky blend of fibers is great for tops, shawls, and more to bring endless color to your summer wardrobe!
Tell us what you think about it.
All Noro Yarns are beautiful, and Haruito is right up there with the best of them! Lovely colors and a very soft hand. You won't be disappointed.
Love the color mastery-softnes is my favorite quality!! Making my daughter a cardigan -it will be an heirloom with Noro!
Beautiful yarn, just like all of the Noro yarns. Love the feel and the colors.
Soooo soft! Making a summer shawl and can't wait to wear it
Love the high quality of noro yarn at an excellent price
Harutio is good quality yarn to make sweaters with.
already told, your feedback system is difficult to use