Economical and Works Up Nicely
I really enjoyed working with Paintbox Cotton Aran Yarn. It is economical and works up nicely! I also really like Paintbox Cotton DK for knitting dishcloths that aren't too heavy.
| Brand: | Paintbox Yarns |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Aran |
| Length: | 93yds (85m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 20 stitches, 24 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Machine Wash (105°F/40°C), Iron, Medium |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Bulgaria |
Paintbox Yarns Cotton Aran has a wonderful rainbow spectrum of colors that's perfect for multicolor knitting and crochet projects. This machine-washable worsted weight yarn creates endless possibilities for your next project from children's clothes to home décor items. Mix and match colors with ease for fun finished projects bursting with color!
I really enjoyed working with Paintbox Cotton Aran Yarn. It is economical and works up nicely! I also really like Paintbox Cotton DK for knitting dishcloths that aren't too heavy.
Great product. I only wish there were more yards per skein. I got an assortment of colors to try, and I like them all. The cotton feels comfortable and it has the right balance between stretch and stability.
this cotton yarn sheds SO much, I have never experienced this before with cotton
Awfully small skeins
I work mostly on garments and with Tunisian crochet stitches, and this yarn is a perfect accompaniment to the way I like to work and what I like to make. It's substantial without being heavy or stiff, and makes for really lovely, true to size garments, in a range of beautiful colors. It's got a sheen to it and a softness that is dreamy. Paintbox really knocks it out of the park for me when it comes to cotton yarn.
The Paintbox Cotton Aran has a lighter feel to it than the DK weight, but is just as substantial. Good flex and drape, not too stiff, not too slippery, and works up beautifully without major splitting or fraying. Absolutely recommend.
Nice quality yarn. The colors are beautiful and, considering it’s all cotton, not too splitty.
I’ve been using paintbox yarns for years! This most recent purchase was to Tunisian crochet a bathroom rug; it’s not meant to be thick, just something I can step onto after showering. I used paintbox because it’s cotton and I wanted to have the water absorb not just sit on the rug like it would with acrylic yarn. Paintbox doesn’t unwind as you crochet, it doesn’t have knots along the way (that I’ve experienced) and it’s always been consistent with the color.
Such a lovely yarn to knit with - easy to handle and holds up nicely.
Beautiful color, great yarn to work with. Also from my favorite yarn company, so I'm happy!