Paintbox Yarns Cotton DK 5 Ball Value Pack
100% Cotton, 137yds (125m)/250g (8.82oz), DK | Light Worsted
Sale
$23.75
100% Cotton, 137yds (125m)/250g (8.82oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Paintbox Yarns |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 137yds (125m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Machine Wash (105°F/40°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 250g (8.82oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Paintbox Yarns Cotton DK 5 Ball Value Pack
*Pack weight = 250g (8.8oz), 1 ball weight = 50g (1.76oz)
Paintbox yarns have created a huge palette of 56 colours in their Cotton DK range of yarns. Made from 100% cotton, there is an enormous choice of colours on offer, that you are sure to find the perfect combination for your next knitting project. Ideal for colourful stripes, intarsia, fair isle or knitted toys...
*Pack weight = 250g (8.8oz), 1 ball weight = 50g (1.76oz)
Paintbox yarns have created a huge palette of 56 colours in their Cotton DK range of yarns. Made from 100% cotton, there is an enormous choice of colours on offer, that you are sure to find the perfect combination for your next knitting project. Ideal for colourful stripes, intarsia, fair isle or knitted toys...
Paper White (401)
$23.75