3 Stars
Nice and soft but poorly plied. The yarn constantly splits leaving strands that can be snagged.
| Brand: | Plymouth Yarn |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 129yds (118m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Plymouth Yarn Select DK Merino Superwash is a machine-washable yarn in 100% superwash Merino wool that is perfect for garments, accessories and more. This yarn is super soft and smooth, making it great to work with for all types of knitting and crochet projects
Tell us what you think about it.
Nice and soft but poorly plied. The yarn constantly splits leaving strands that can be snagged.
Love knitting with this yarn. Feels good in hand and on the needles. Nice stitch definition, no breaks in the yarn.
Plymouth is one of my favorite yarns. It's soft, stitches pop & it doesn't pill or fuzz up
Plymouth is one of my favorite yarns It doesn't fuzz up or pill, it's soft and stitches pop
Plymouth Select DK is my all time favorite yarn!! So soft and washes well. It’s a dream to knit with.
Overall, I really like this yarn. I have it already in the White but that was too bright for my granny square project so I bought the natural Heather. The color is great, but this particular one seems a little extra split and not quite as thick. But overall, I still like this bouncy stretchy squishy yarn.
Bought to make more Xmas balls, loved the bright navy color. Worked up well and looks great. Xmas gift for my great nephew.
Plymouth is one of my most favorite yarns. It hold stitch definition & doesn't fuzz up.
5 Stars
Yarn was very soft. Used it for a cabled hat and it had great stitch definition. Gifted to a friend who loved it.