2 Stars
Very soft, but there were a lot of knots in every ball. Wool this expensive should not have so many knots. It was a very frustrating experience.
By Rowan
| Brand: | Rowan |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Super Bulky |
| Length: | 87yds (80m) |
| Recommended Needles: | US 15 (10mm) - US 19 (15mm) |
| Tension: | 8-9 stitches, 10-13 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | N (10.00mm) - P (15.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat, In the Shade, Hand Wash, Iron, Medium |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Rowan Big Wool has two soft, plump plies that combine to make this squishy, quick knit wool perfect for almost any cold weather project. If you need a hat or cowl in a hurry, reach for Rowan Big Wool - it will not disappoint!
Note: Some ball bands may have the old gauge of 1.875-2 sts = 1" on US 17-19.
Tell us what you think about it.
Very soft, but there were a lot of knots in every ball. Wool this expensive should not have so many knots. It was a very frustrating experience.
Lovely wool. Knits up easily. I look forward to using it for several patterns. Softer than I thought it would be.
5 Stars
This makes wonderful baby blankets👍🏻
I have now made three sweaters with this yarn. It is scrumptious.
Yarn is so incredibly soft and works up really fast. Color was exactly as advertised. I would love to order again for another project.
Rowan big wool is soft, easy to knit & works beautifully., Their wools are always high quality. I would buy this again ! It needs to be blocked and buttons sewn on. The pattern was from Lovecrafts which owns Webs but I was unable to get account open for this $3.80 pattern despite them attempting to help so did it without pattern ! Webs is always great & their employees always helpful. I owned yarn shop and was sales rep in yarn industry so have lots of experience !!
Webs sent me 2 different dye lots. Company never mentioned that there were 2 different dye lots. I never would have purchased the yarn. I have tried to contact the company many times. Phone message service not successful.
Yarn not as described much thinner than expected
Enjoyed their anniversary sale. Decided to start a new project since I could get this yarn at a reduced price. Was able to get just the right amount of yarn I needed. Yarn is soft and lovely. Love Rowan yarn.