Rowan Felted Tweed delightful!
Have not started project yet, but enjoying the color palette, and texture of this delightful yarn. It arrived in a timely fashion. Notifications were great. Thank you for being there for our creativity.
By Rowan
| Brand: | Rowan |
| Blend: | 50% Wool 25% Alpaca 25% Viscose |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 191yds (175m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) - US 6 (4mm) |
| Tension: | 22-24 stitches, 30-32 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (3.75mm) - F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Ask any Rowan fan for their favorite yarn and there's a good chance it'll be Felted Tweed. Spun in a light DK weight, with a beautiful tweed effect and an amazing 50+ colours to choose from, it's a Fair Isle knitter's dream. But that's not all. The magical combination of 50% lightly-felted wool, 25% viscose and 25% alpaca makes it supremely blockable and a gorgeous option for lacework as a result. Or knit it in garter stitch for a drapey, squishable fabric that is cosy, but light and easy to wear. Choose from nature-inspired shades ranging from cool watery tones to warming cherry red and fiery ginger and prepare to fall in love!
Tell us what you think about it.
Have not started project yet, but enjoying the color palette, and texture of this delightful yarn. It arrived in a timely fashion. Notifications were great. Thank you for being there for our creativity.
Great yarn. Works up beautifully and feels so soft when blocked
Rowan Felted Tweed is such a beautiful, tweedy yarn! I’m making a striped sweater using 9 of the colors, and they all coordinate beautifully, because the nups are the same colors across all color ways (black, white, and blue). It is lovely and supple to work with, although it does ‘shed’ quite a bit more than other merino blend yarns, maybe due to the felting process. It is also quite thin for being labelled DK. It is almost more of a sport weight. I’m thrilled with my purchase, and now I want...
One of my favorite yarns! I’ve been knitting for More than 50 years and that yarns rates very high on my list.
This knits up wonderfully into my sweater. Its warm and soft and not at all skratchy
This is a luxury yarn which serves as a true workhorse. I’ve used it for years and garments I knitted years ago look as beautiful today as they did then. Plus, it’s not itchy which means all the men in my life look forward to receiving hand knit gifts💜
Very nice yarn. Soft, beautiful color. Easy to wuotk.
Live this yarn- I’ve knitted with it for many years!
This is one of my favourite yarns to knit with. It washes and blocks beautifully more importantly is very comfortable to wear. The colour palette is interchangeable as all colours are speckled within all yarns making it great for colour work.
Wears well