5 Stars
Love the feel of the yarn. Easy to work with and looks great with finished.
By Rowan
| Brand: | Rowan |
| Blend: | 70% Merino Wool 15% Alpaca 15% Silk |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 180yds (165m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 26 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Decadent Island Blend now comes in a lighter weight! Rowan Island Blend Fine is a supremely soft blend of wool, alpaca, and silk in a fingering to sport weight. With its excellent stitch definition and stunning color palette, Island Blend Fine is a great choice for beautiful sweaters, shawls, and accessories.
Tell us what you think about it.
Love the feel of the yarn. Easy to work with and looks great with finished.
5 Stars