Sesia Rebelle
By Sesia
55% Merino Wool 32% Mohair 13% Silk, 98yds (90m)/50g (1.76oz), Worsted
Sale
$10.01
$19.99
50% OFF
Save
$9.98
55% Merino Wool 32% Mohair 13% Silk, 98yds (90m)/50g (1.76oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Sesia |
| Blend: | 55% Merino Wool 32% Mohair 13% Silk |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 98yds (90m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) - US 10.5 (6.5mm) |
| Tension: | 18 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) - K (6.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Rebelle by Sesia is a blend of mulesing-free extra-fine Merino wool, mohair, and silk that gives projects a marled look. Perfect for lofty accessories and cozy sweaters! Rebelle is great for when you want warmth but not weight in your projects!
Poppy (2575)
$19.99
$10.01