4 Stars
Haven’t knit it yet, but will be fun & I love the color & the bling‼️
By Skacel
| Brand: | Skacel |
| Blend: | 80% Rayon 20% Metallic |
| Yarn Weight: | Novelty, Sport |
| Length: | 108yds (99m) |
| Recommended Needles: | US 2 (2.75mm) - US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 26 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | C (2.75mm) - F (3.75mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 25g (0.88oz) |
| Country of Origin: | Germany |
Skacel Vegas Color is a stunning metallic yarn sure to add sparkle to your next knit or crochet project. Vegas Color can be used as a carry along with another yarn for subtle glitz, or it can be used alone for accents or a full-shine effect. Vegas Color is available in a variety of beautiful solid and multi-colored shades sure to add a pop to your project!
Tell us what you think about it.
Haven’t knit it yet, but will be fun & I love the color & the bling‼️
I just love this yarn....I am using it with another yarn to give the work a little sparkle...I am using it in hats for now...
Using this for sparkle in my hat patterns, knitted....The two yarns are held together while knitting...
Again, using colors with the yarn for crocheted fingerless gloves....two yarns are held together for added sparkle...beads are also added....
I am using this for fingerless gloves being crocheted...It adds a little sparkle along with some beads...I am using it with another yarn held together,,,,
Very pretty color great for a scarf.