Stacy Charles Fine Yarns Tina
90% Merino Wool 10% Polyamide, 165yds (151m)/50g (1.76oz), DK | Light Worsted, Worsted
Sale
90% Merino Wool 10% Polyamide, 165yds (151m)/50g (1.76oz), DK | Light Worsted, Worsted
Specifications
| Brand: | Stacy Charles Fine Yarns |
| Blend: | 90% Merino Wool 10% Polyamide |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted, Worsted |
| Length: | 165yds (151m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Tina by Stacy Charles Fine Yarns has vibrant colors and a soft feel to leave you more than a little impressed! This yarn has a chainette structure that will offer fantastic drape and hand. Tina will be your go-to yarn for scarves and pullovers before you know it!
Ratings & Reviews
Fiesta
$17.00