Trendsetter Yarns Cheerleader
By Trendsetter Yarns
37% Polyester 28% Alpaca 22% Nylon 13% Merino Wool, 120yds (110m)/50g (1.76oz), Worsted
Sale
$8.00
$16.00
50% OFF
Save
$8.00
37% Polyester 28% Alpaca 22% Nylon 13% Merino Wool, 120yds (110m)/50g (1.76oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Trendsetter Yarns |
| Blend: | 37% Polyester 28% Alpaca 22% Nylon 13% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 120yds (110m) |
| Recommended Needles: | US 9 (5.5mm) |
| Tension: | 16 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | I (5.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Airy and sparkly perfectly describe Trendsetter Yarns' Cheerleader! This yarn is great to use on its own or held with another yarn to lend more structure. Cheerleader is great for an evening shrug or a pullover with a little glimmer.
Get 6500L Cabled Edge Pullover PDF pattern for FREE with your purchase of 3 balls of Trendsetter Yarns Cheerleader. Please note that you must be logged in to your account to receive the pattern, and it may not be exchanged for store credit or applied to previous purchases.
Sand (101)
$16.00
$8.00