Soft colors
Vector is soft and fuzzy, and the colors are really lovely. There's a bit of thickness and thinness, but not much. I'm really enjoying working it up.
By Trendsetter Yarns
| Brand: | Trendsetter Yarns |
| Blend: | 90% Merino Wool 10% Polyamide |
| Yarn Weight: | Aran |
| Length: | 165yds (151m) |
| Tension: | 18 stitches to 4" |
| Care Instructions: | Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Tell us what you think about it.
Vector is soft and fuzzy, and the colors are really lovely. There's a bit of thickness and thinness, but not much. I'm really enjoying working it up.