5 Stars
5 Stars
| Brand: | Universal Yarn |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 180yds (165m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 17 stitches, 23 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) - I (5.50mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Dry Clean Any Solvent, Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (105°F/40°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Turkey |
Universal Yarn Cotton Supreme is an exceptionally soft 100% cotton yarn that you'll love working with! Your stitch patterns and textures will pop in this yarn and it is available in a wide range of vibrant colors. Cotton Supreme is perfect for accessories and warm-weather garments like tees and tanks.
Available online only.
Tell us what you think about it.
5 Stars
I have used this yarn in the past. The main thing I make with it is dish cloths. I have four and I’ve been using them for years. Quite often I make them and give them away as gifts. They are machine washable and easy to care for. I always recommend not to use them with bleach. I took a break from knitting for a while, but I now have four finished dish cloths.
It's so soft and I love to knit with it.
4 Stars
Universal Cotton Supreme is my go to brand for all things cotton. It softens as it is washed. It holds shaper and color over years.
5 Stars
5 Stars
4 Stars
5 Stars
The yarn was fine but every skein I opened was a tangled mess. Took over an hour to wind one skein into a ball. Returned.