Sale
Digital Download
$5.99
Downloadable PDF, English
Specifications
| Brand: | Valley Yarns |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Designer: | Julie Turjoman |
| Craft: | Knitting |
| Format: | Downloadable PDF |
| Languages: | English |
| Number of Patterns: | 1 |
| Pages: | 3 |
| Skill Level: | Beginner |
| Finished Size: | 12" x 72" |
| Techniques and Construction: | Worked Flat |
| Needles Required: | 5.50mm (US 9) Single Point Needles |
| Featured Products: | Valley Yarns Becket |
What you'll need
| Size: | 12in x 72in |
|---|---|
Valley Yarns Becket
Moose (5)
|
4 |
Product Description
Valley Yarns Mahonia is a simple yet striking warm and cozy scarf knit in Becket. The textured slip stitch patterned accessory is perfect for keeping the winter chill away and for gifting, as this is an easy and quick knit! Mahonia is knit flat from end to end seamlessly. Valley Yarns Becket is a customer favorite, and its scrumptious blend of super fine alpaca and wool has us all ready to put it to work. Gently heathered colors give this accessory a rich feel, while the alpaca creates next-to-skin softness you’ll love. The textured pattern is charted and written out.
Skill Level: Beginner
Sizes: One Size
Finished Measurements: 12” wide and 72” long
Yarn Requirements: 4 balls Valley Yarns Becket (50% Superfine Alpaca/ 50% Wool; 100g/141yds) shown in 05 Moose
Needles: US 9 (5.50mm) to get gauge
Gauge: 19 sts and 22 rows = 4” in textured slip stitch pattern, blocked
Valley Yarns 1283 Mahonia
$5.99
No reviews yet
Be the first to share your experience.