5 Stars
Lovely yarn. It is soft but strong. Would be great to use for a shawl.
By Valley Yarns
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 50% Merino Wool 50% Lyocell |
| Yarn Weight: | Lace | 2 Ply |
| Length: | 1540yds (1408m) |
| Recommended Needles: | US 2 (2.75mm) - US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 28 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | C (2.75mm) - D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting, Weaving |
| Net Weight: | 249g (8.78oz) |
| Country of Origin: | Peru |
The fiber blend in Valley Yarns 2/10 Merino Tencel® (Colrain Lace) creates a stunningly soft fabric with fabulous drape and a subtle sheen. This laceweight yarn is perfect for crochet, knitting, and weaving—you will be thrilled with the results!
Color Cards and Color Books for this yarn are available.
This yarn is sold in whole cones (or tubes). Wind-offs are not available for this yarn.
Tell us what you think about it.
Lovely yarn. It is soft but strong. Would be great to use for a shawl.
love it, warped the loom and am looking forward to weaving with it.looking forward to
5 Stars
Lovely soft yarn. So far I’ve only woven a sample for the project I’m going to use it for but it wove easily, made a good strong warp and the end product was just what I hoped for.
5 Stars
Soft merino blended with tencel for strength. I’m using it two strands tight for a knitting project.
Great to wet felt , works well for warp and weft!
I love the color and the soft texture of this yarn! I haven't been able to find a light weight yarn in this color. The color is so rich and vibrant and is actually very close to the website image. I bought 2 cones and used both at the same time to achieve the yarn weight I needed. It has just enough weight without being too stiff and bulky. Even before washing it's super soft and squishy. Will definitely purchase again in other colors.
Love it! Used it for a lace shawl. Soft, and just a little sheen makes the shawl beautiful and wearable
The Merino/Tencel is one of my favourite yarns to work with. It is lustrous and soft with a beautiful shine on it. I just wish there would be more brighter colours available and the existing colours wouldn't change that often.