Valley Yarns Berkshire Bulky 10 Ball Value Pack
By Valley Yarns
85% Wool 15% Alpaca, 1080yds (988m)/1000g (35.27oz), Bulky
Sale
$104.90
85% Wool 15% Alpaca, 1080yds (988m)/1000g (35.27oz), Bulky
Specifications
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 85% Wool 15% Alpaca |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 1080yds (988m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) |
| Tension: | 12 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Dryclean, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 1000g (35.27oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Valley Yarns Berkshire Bulky
*Pack weight = 35.27oz, 1 ball weight = 3.5oz.
Bulk up your stash with Berkshire Bulky from Valley Yarns. This wool-alpaca blend is a joy to work with – beginners will love how fast it knits up, while more experienced crafters can use it for felting. The chunky-weight yarn is ideal for oversized accessories and cosy blankets. Available in a wide range of colours.
Looking for the single ball?
*Pack weight = 35.27oz, 1 ball weight = 3.5oz.
Bulk up your stash with Berkshire Bulky from Valley Yarns. This wool-alpaca blend is a joy to work with – beginners will love how fast it knits up, while more experienced crafters can use it for felting. The chunky-weight yarn is ideal for oversized accessories and cosy blankets. Available in a wide range of colours.
Looking for the single ball?
Cream (1)
$104.90