5 Stars
This Goshen yarn is wonderful. It works up so nice and has just the perfect blend of cotton modal and silk I made my son a polo shirt and it turned out beautiful.🥰🧶
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 48% Cotton 46% Modal 6% Silk |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 92yds (84m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Dryclean, Do Not Iron, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Valley Yarns Goshen is one of the softest cotton blends you can find. The Modal® and silk not only add a slight sheen, but also enhance the durability of this gorgeous cotton yarn. Garments made with Goshen will not pill and will stand the test of time. We fell in love with this yarn at first sight and know you'll love it too.
Tell us what you think about it.
This Goshen yarn is wonderful. It works up so nice and has just the perfect blend of cotton modal and silk I made my son a polo shirt and it turned out beautiful.🥰🧶
Great colors. Works easily. It’s a quality product and my quilt is coming out stunningly!!
Love this beautiful DK weight yarn. It works up well and is super soft. A little pricey but worth it
A great yarn at an affordable price point. Knits up nicely and cables well. Valley Yarns are pretty much my go-to these days!
Valley yarn is a wonderful yarn secret more people should try.Goshen yarn has a wonderful feel to it and lays very nice as a finished product , I would definitely purchase it again. I've made 2 sweaters with it and would do it again.
This yarn is so soft and nice to work with, I used it for a top and it feels so nice and light weight against my skin. It slides on the crochet hook beautifully and I definitely will want to use this yarn again for any other similar project I work on in the future. I love all the colors it comes in. Ive found it hard to find nice worsted weight cotton yarn for projects but this is great with the modal and silk mixed in its easily my new favorite yarn for anything that I want to be breathable,...
This is the most fabulous year. It's soft and durable and comfortable. A little girl told me that the blanket she received (knit in Valley Goshen) felt like heaven.
prompt delivery and quality products
Love this yarn for fall and spring garments and chemo hats. Very soft. Washes up nicely by hand and laid flat to dry.
Loving yarn for my amigurumi projects!