5 Stars
I love this yarn. So soft and cuddly and great stitch definition.
By Valley Yarns
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 50% Baby Alpaca 35% Merino Wool 15% Silk |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 95yds (87m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Valley Yarns Hampden is a stunningly soft blend of baby alpaca, Merino wool, and silk available in a palette of rich, saturated colors. This yarn has a wonderful balance of warmth, drape, and sheen from its fiber content, making it fantastic for any DK weight project that needs to be cozy and soft enough to wear next to the skin. Choose Hampden to create cowls, wraps, and sweaters that have a luxurious feel—but a surprisingly affordable price!
Please note that color #13 Blue has been recently renamed and may have its previous name on the label.
Tell us what you think about it.
I love this yarn. So soft and cuddly and great stitch definition.
Beautiful luxurious yarn to work with. I couldn't wait to order more
I so enjoy working with this yarn! Alpaca and Merino feel so cushy. The color, purple, is royal and consitent. It works perfectly with the crochet needle.
Love this yarn have bought many small Hanks of it. It has a very soft hand that I love.
Love this yarn. Used it to make a quarter-zip sweater for myself, with lace-wt mohair/silk. It's a gorgeous alpaca/merino/silk blend with a beautiful sheen. I wish it came in 100g put-up instead of 50g, because 95 yds is really not much length when you're knitting a sweater! Am using it again now to make a baby blanket.
Lovely yarn, quite luxurious. I have knitted a cardigan in each of the colours available and have been asked several times if I will make one for other people. It is easy to use, does not ‘pill’, and is a delight to wear - not itchy or scratchy. Many more colours please!
Beautiful yarn. The color was as shown on the website. Very soft and does not cause my skin to itch-so perfect for the cloche I knitted.
5 Stars
Wonderful feeling, a dream to work with.
Extremely soft and luxurious. I wove a scarf with it and it is top quality. Too expensive to weave for sales except for high end market but perfect if that is the target. Made mine for son in law. Beautiful.