Valley Yarns Superwash 10 Ball Value Pack
By Valley Yarns
100% Merino Wool, 970yds (887m)/500g (17.64oz), Worsted
Sale
$84.90
100% Merino Wool, 970yds (887m)/500g (17.64oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 970yds (887m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Dryclean, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 500g (17.64oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Valley Yarns Superwash
*Pack weight = 17.63oz, 1 ball weight = 1.75oz.
Made from 100% pure merino wool, you know you’re in for a treat with Valley Yarns Superwash. This worsted-weight yarn has a multi-ply construction which means that it’s a great choice for intricate patternwork and intarsia for both knitting and crochet projects. Machine wash cold.
Looking for the single ball?
*Pack weight = 17.63oz, 1 ball weight = 1.75oz.
Made from 100% pure merino wool, you know you’re in for a treat with Valley Yarns Superwash. This worsted-weight yarn has a multi-ply construction which means that it’s a great choice for intricate patternwork and intarsia for both knitting and crochet projects. Machine wash cold.
Looking for the single ball?
Light Blue (21)
$84.90