Valley Yarns Superwash DK 5 Ball Value Pack
By Valley Yarns
100% Merino Wool, 685yds (626m)/250g (8.82oz), DK | Light Worsted
Sale
$42.45
100% Merino Wool, 685yds (626m)/250g (8.82oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 685yds (626m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Dryclean, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 250g (8.82oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Valley Yarns Superwash DK
*Pack weight = 8.8oz, 1 ball weight = 1.75oz.
It’s time to get creative with Valley Yarns Superwash DK. Made of 100% pure merino wool, this soft and warming DK-weight yarn has a 3-ply construction which will give you excellent stitch definition for patternwork and intarsia for both knitting and crochet projects. Machine wash cold.
Looking for the single ball?
*Pack weight = 8.8oz, 1 ball weight = 1.75oz.
It’s time to get creative with Valley Yarns Superwash DK. Made of 100% pure merino wool, this soft and warming DK-weight yarn has a 3-ply construction which will give you excellent stitch definition for patternwork and intarsia for both knitting and crochet projects. Machine wash cold.
Looking for the single ball?
Natural (1)
$42.45